Category Archives: Sekrete Femrash

Keshilla: Si të rrisësh një fëmijë të mirë.

 

img845866

Të gjithë fëmijët kanë momentet e tyre, por të njohësh ndikimin tënd tek sjellja e fëmijës mund ta bëj jetën tuaj më të lehtë. Kur shihni fëmijën tuaj që sillet mirë, riforconi sjelljen e tyre të mirë. Ndihmojini ata të kenë aftësi sociale duke përdorur metoda të mira dhe jo duke i krahasuar me të tjerët apo t’i ngrini zërin. Përdorni disiplinë të qëndrueshme dhe gjeni mundësi t’i mësoni dhe jo t’i ndëshkoni.

5  Metoda të vlefshme:

 

1-Përdorni përforcime pozitive.

Lavdëroni sjelljen e tyre të mirë. Kur fëmija sillet mirë , bëja të ditur. Kjo gjë i bën ata të kuptojnë që sjellja e tyre është vënë re, përgëzohet dhe vlerësohet.

Jepini fëmijëve shpërblim për sjelljen e mirë, si p.sh: dilni shëtitje, shkoni nga këndi i lojrave etj.

Nedelo__shutterstock_165826_hires.jpeg0

2-Bashkëveproni dhe luani me fëmijën tuaj shpesh.

Ju mund të shpenzoni kohë cilësore me të duke e ndihmuar të zhvilloi aftësitë e sjelljes së mirë.

3-Jepni një shembull të mirë me sjelljen  dhe bashkëveprimet tuaja.

Fëmija juaj sheh çdo gjë që ju bëni!

Happy family playing on the beach at the day time

4-Udhëzoni fëmijën tuaj kur ka emocione negative.

Nëse fëmija juaj ndjehet i inatosur ose i mërzitur, ndihmojeni duke e dëgjuar dhe duke e kuptuar. Ndihmojeni duke i shpjeguar gjërat në mënyrën që fëmija kupton.

5-Mësojeni në vend që ta ndëshkosh.

Kur ndëshkon fëmijën i tregon se çfarë bëri ishte gabim, ndërsa t’i mësosh e ndihmon atë sesi të përgjigjet dhe të zgjidhë situatat në të ardhmen.

 

Advertisements

 6 fakte të çuditshme  që nuk dinit për Beyonce

beyonce02_v_4feb13_pa_p_b

 

1.Beyonce shkroi këngën ‘Crazy In Love’ në dy orë …!

Në vitin 2002, producentja amerikane Rich Harrison po përpiqej të bindte kolegët se drafti i parë i “Crazy In Love” ishte një material shumë i mirë  .Harrison ishte i bindur se ai kishte  diçka të veçantë, por vendosi ta mbante atë në sirtarin e tij derisa erdhi artistja e duhur. Beyonce i dha Harrisonit dy orë për të kompletuar këngën dhe tekstet e saj,e cila u kthye në hit.

download

 

2. Beyoncé vuajti nga depresioni në kohën e grupit Destiny’s Child.

Kur Luckett dhe Roberson u larguan nga grupi i Destiny’s Child, Beyonce u fajësua publikisht nga mediat dhe kritikët dhe për shkakun e shkatërrimit të grupit. Ajo ka folur për vuajtjen nga depresioni në atë kohë, kur ajo mbyllej në dhomën e saj për ditë të tëra.

landscape_showbiz-beyonce-through-the-years-8.jpg

3. Në 1995 babai i Beyonce dha dorëheqjen nga puna e tij për të menaxhuar grupin. Matthew Knowles mori një ulje pagese prej 50% kur ai u largua nga puna për të menaxhuar Beyonce. Ky veprim zvogëloi të ardhurat e familjes së Beyoncës dhe prindërit e saj u detyruan të lëviznin në apartamente të ndara.ba

4. Në Turneun e 2007 të quajtur ‘The Beyonce Experience’ këngëtarja  pati të ardhura bruto më shumë se 24 milionë $. Në turneun e saj të parë, Beyonce vizitoi 97 vende  dhe turneu shiti mbi 24 milionë dollarë. Beyonce ishte gruaja më e fuqishme në muzikë dhe më e pasura.

5. Beyonce kishte pasur vetëm një të dashurin para Jay Z.

Ajo i tha The Telegraph në vitin 2008; “Kur isha 12, 13 kisha të dashurin tim të parë, dhe ai ishte i dashuri im deri në moshën 17 vjeçare. Kjo ishte përvoja ime e vetme me një djalë dhe që atëherë unë kam pasur vetëm një të dashurin tjetër në jetën time – Jay-Z.

jay-bey.jpg

6. Ishte Kelly që bëri njoftimin se grupi Destiny’s Child do të ndahej.

Ishte më 11 qershor 2005, gjatë fundit të turneut të tyre evropian në Barcelonë, se Kelly Rowland njoftoi se grupi do të shpërbëhej.

Shprehje fantastike nga legjenda e modes Coco Chanel

moda

#Moda nuk është diçka që ekziston vetëm në veshjet. Moda është në qiell, në rrugë, Moda ka të bëjë me idetë, mënyrën se si jetojmë, çfarë po ndodh.

#Një vajzë duhet të jenë dy gjëra: me klasë  dhe e mrekullueshme .

#Për të qenë e pazëvendësueshme duhet gjithmonë të jeni  ndryshe.

#Moda është arkitekturë: ajo është një çështje me përmasa.

#Luksi  duhet të jetë rehati, përndryshe nuk është luks.

#Moda bëhet për t’u bërë jo i modës.

#E kam  shpikur jetën time, duke marrë të mirëqenë se çdo gjë që unë nuk e pëlqeja do të kishte të kundërtën, të cilat unë do ta doja.

#Disa njerëz mendojnë se luksi është e kundërta e varfërisë. Nuk eshte. Ajo është e kundërta e vulgaritetit.

#Ka njerëz të cilët kanë para dhe njerëz të cilët janë të pasur.

#Gratë kanë qenë gjithmonë ato me të fortat në botë. Burrat janë gjithmonë duke kërkuar nga gratë  një jastëk të vogël për të vënë kokat e tyre .Ata janë gjithmonë të malluar për nënën që i mbante ata si foshnje.

Lindja e dashurisë

love-you
Lindja e dashurisë

Si lindi dashuria?  Kishte hyrë vjeshta.
Derisa bota ishte në stinën e pjekjes,
nuk të prisja më. Ti erdhe gjithë gaz,
duke rrëshqitur mbi butësinë e kohës,
e praruar si ajri. Dhe unë të shikoja. Sa e bukur m’u duke,
buzagaz e tërë gjallëri,
kundruall hënës kërthinjë, lindur para kohe në mbrëmje,
pa dritë, e hirshme në ajrin e praruar, si ti
që erdhe përmes kaltërsisë, pa një puthje,
por me ata dhëmbë borë të bardhë, dashuri e papërmbajtshme!

Unë të shikoja. Nën velat e tij të gjata,
atje tej kruspullosej hidhërimi
si një muzg i dendur që mbledh valët e tij.
Një shi i imët – ç’qiell i kaltër!- ta vesonte
ballin e ri. I dashuruar, i dashuruar ishte
fati i dritës! Kaq e praruar më dukeshe,
sa diejt mezi do të kishin guxim të ngulmonin
të ndizeshin për ty, mbi ty, të të falnin prore
pasionin e tyre të ndritshëm, vallen e shtruar të diejve
që silleshin rreth teje, o yll i ëmbël, që silleshin
rreth një trupi pothuaj të tejdukshëm, fatlum,
që thith dritat e lagëta e të mbrame të mbrëmjes,
dhe ende i mëngjestë, agsholet e tij përhap.

Ishe ti, dashuri, fat, dashuri e mbrame dhe e ndritshme,
ndoshta lindja e parafundit në rrugën e vdekjes.
Por jo. Ti më dole përpara.Vallë, ishe zog, trup,
apo vetëm shpirt? Ah mishi yt i nartë
që e puthja si dy flatra të ngrohta,
si ajrin që ngre peshë një kraharor, kur merr frymë.
Befas dallova fjalët e tua, parfumin tënd
dhe në shpirtin e thellë që sheh larg,
ti u ndale. I përshkuar nga ti deri në palcën e dritës,
ndjeva një pikëllim,: Dashuria
është e pikëlluar.

Në shpirtin tim po agonte. Ndritja
prej teje, tek unë ishte shpirti yt.
Në trup, në gojë, ndjeva shijen e agsholit.
Sytë e mi shprehën të vërtetën e tyre të praruar.
Ndjeva zogjtë,
tek më çurlikonin në ballë, duke ma mbushur zemrën
me një zhurmë shungulluese. Aty brenda vështrova
degët, luginat me diell, flatrat e ndërkëmbyeshme,
dhe një fluturim pendësh shumëngjyrëshe, çastesh vezulluese
më dehu, ndërsa tërë qenia ime e shkundulluar, e dalldisur,
e përflakur ngjitej në zenitin e saj
dhe gjaku im buçitës shpërthente në të qeshura
dashurie, drite, plotërie, shkume.

Nga:Vicente Aleixandre 

Cfarë është dashuria ?

 

love

 

Cfarë është dashuria ?

Do ta thoja po ta dija.

Ndoshta është energji.

Ndoshta është mrekulli.

 

Pse e kërkon kaq shumë njerzia ?

Pse  beson tek përjetësia?

Dashuria është një ndjenjë e pastër hyjnore .

Dashuria është dicka jo tokësore .

 

Dashuria sjell gëzimin .

Dashuria shëron lëndimin .

Dashuria kuron plagët .

Dashuria është e flakët .

 

Dashuria nuk shpjegohet .

Dashuria vec jetohet

Dashuria të heq gjumin

Dashuria të  stopon trurin.

 

Dashuria është forcë e natyrës .

Dashuria i jep dritë fytytës

Dashuria është  surreal .

Dashuria është lozonjare .

 

Kur dashuron njeriu lulëzon.

Kur  dashuron njeriu fantazon.

Kur dashuron njeriu s’llogjikon

Kur dashuron ai  cdo dhimbje harron .

 

Dashuria shëron cdo plagë .

Dashuria nuk të plakë.

Dahuria të jep jetë .

Dashuria është ndjenjë e vërtetë .

 

Dashuria e vërtetë ekziston .

Atë njeriu gjithë jetën e kërkon.

Ajo është ndjenjë e përjetëshme.

Dashuria  e vërtetë është e pavdekshme

 

Dashuria është forca më e madhe në tokë .

Dashuria është gjëja më e mistershme në botë .

Dashuria bashkon dy trupa në një shpirt.

Ajo sjell brenda  zemrës tonë dritë .

Arjola.A

Si të forcosh besimin tek vetja ?

confident-woman

Këto janë disa këshilla se si të ndihesh më mirë me veten dhe të kesh më shumë besim tek vetja :

1-Fokusohu tek vetja. Mos u merr me të tjerët .Fokusohu tek objektivat dhe ambiciet e tua dhe mos mendo per asgjë tjetër.

2-Relaksohu . Merr frymë . Mos u lodhë duke u marrë me gjëra të vogla . Mos lejo që gjërat e vogla të ndryshojnë humorin tëndë.

3-Mos u anko . Mos mendo gjithmonë gjëra negative për  veten dhe të tjerët . Problemet e tua janë kalimtare …kështu që mos fol me miqtë e tu shumë gjatë duke u ankuar se sa keq po shkojnë gjërat.

4-Duaje dhe respektoje veten tënde .  Pranoje veten ashtu si je . Askush nuk është perfekt .Të gjithë njerëzit kanë vlerat dhe veset e tyre . Bëj  paqe me veten .

5-Bëj gjërat që të pëlqejnë . Bëj  gjërat që të frymëzojnë dhe të bëjnë të ndihesh mirë . Merru me talentet  dhe pasionet e tua. Bëje veten tënde të lumtur.

6-Shijo momentin . Jeto jetën tënde. Jetoj castin dhe  mos u shqetëso per të shkuarën apo të ardhmen . Jepi lumturi momenteve  të tua dhe vlerso cdo gjë që ke në jetën tënde.