Category Archives: Fashion

Nicole Kidman  është  fituesja  e  vërtetë në Tapetin  e Kuq të Oskarit

Nicole-Kidman-Oscars-2018-Red-Carpet

Nicole Kidman  dhe një herë, është një fituesja  e  vërtetë në tapetin  e kuq të Oskarit. Ajo shkëlqeu me një fustan skulpturor Armani Privé në një ngjyrë blu të ndezur. Fustani ishte stiluar në formën e një ylli  të  vërtetë që nuk ka kurrë frikë të ndriçoj. Ky fustan i është përshtatur stilit të guximshëm të aktores  Kidman  e cila gjithmonë ka mahnitur me pamjen e saj. Me  Christian Dior ose Armani , Kidman nuk ka frikë të marrë forma të guximshme dhe ngjyra të gjalla dhe gjithmonë guxon  me zgjedhjet e saj të ngjyrave dhe stilit.

nicole-kidman-oscars-2018-12

Fustanin i Kidman-it kishte një prerje të  përsosur dhe një detaj romantik  me flutur në bel. Veshja e saj tregonte për feminitetin modern, e cila natyrisht nuk kishte frikë të theksohej  Me ngjyrë qielli verbuese dhe  me bizhuteritë e  Harry Winston, Nicole Kidman   shkëlqeu si një yll i vërtet në  Tapetin  e Kuq të Oskarit duke vjedhur vëmendjen e gjithë të pranishmëve .

 

Advertisements

Ja si duket Ronela Hajati pa make-up

ronc940

Këngëtarja Ronela Hajati ka vendosur të na çudis kësaj herë duke u shfaqur pa filtra dhe krejtësisht  pa grim në fytyrë, në një foto të publikuar në instagramin e saj. Kliko per te pare  foto .

Këngëtarja njihet për stilin e saj të veçantë dhe që në fillimet e karrierës së  saj është shfaqur pa komplekse para publikut . Ajo ka sjell gjithmonë risi me performancat e saj të cilat janë komentuar nga publiku.. Kësaj  here ajo ka guxuar të shfaqet e pagrimuar duke mos hezituar të na tregoj  bukurin  e saj natyrale . Këngëtarja që njihet  për tipn e saj rebel e cila ekspirementon shumë në stilin e saj si në këndim ashtu dhe në pamje. Shumë pak artiste shqiptare do të kishin guximin të shfaqeshin pa make-up para publikut por jo Ronela.    Këngëtarja shkruan poshtë fotos së saj vetëm “Airplane mode” pra, tregon se është duke udhëtuar. Këngëtarja ka një pamje të zakonshme,e veshur me një bluzë  të zezë dhe me flokët e  krehur thjeshtë. Ronela ka dashur të shfaqet ashtu siç është në të përditshmen e saj larg kamerave dhe syrit të  medias.

mqdefault

Është  hera e parë që këngëtarja publikon një foto të tillë në të cilën shfaqet kaq natyrale. Me sa duket këngëtarja ka dashur që fansat  të njohin edhe  anë tjetër të personalitetit të saj, atë si një vajzë modeste dhe spontane që nuk ka kompleks të tregoj pamjen e saj të vërtetë. Fansat në faqen e saj e kanë komplimentuar për pamjen e saj dhe disa prej tyre kanë komentuar se duket më e re në moshë.

Nuk dihet destinacioni i këngëtares 28 vjeçare dhe nëse ka qenë e shoqëruar nga dikush në këtë udhëtim të saj. Ronela ka fotografuar vetëm veten e saj dhe nuk e ka zbuluar se kush  është ulur pranë  saj. Kësaj herë Ronela nuk ka dashur të  tregoj  asgjë më shumë . Nuk dihet nëse ajo është shoqëruar në këtë udhëtim nga Young Zerka me të cilin përflitet se është në një marrëdhënie  dashurie .

Vetë këngëtarja nuk ka preferuar të flasë rreth  kësaj teme duke i shtuar dhe më shumë dyshimet. Në media gjatë intervistave të tyre të përbashkëta ata janë shprehur se janë vetëm miq dhe nuk kanë dashur të flasin më shumë. Por ajo bënë përshtypje fakti që këngëtari Zerka e ndjek vazhdimisht Ronelën në instagram dhe pëlqen të gjitha fotot që ajo publikon.

Dedikim i veçantë  i ish-Miss Shqiptar ,fjalë të ndjera

Images

Suada Sherifi një ndër femrat më të bukura shqiptare i ka bërë një dedikim të veçantë mikes së saj të ngushtë me rastin e ditëlindjes së saj. Bukuroshja gjithmonë është treguar disi e  rezervuar për jetën e saj private dhe shumë pak dihet për rrethin e saj miqësor. Por kësaj here ka zgjedhur  të  postoj  ketë dedikim të sinqertë për shoqen e saj më të mirë . Suada e quan mikeshën e saj dashurin  e jetës së saj dhe i shpreh mirënjohjen e saj për gjithçka ka bërë për të dhe për çdo moment që i ka qëndruar pranë. Kjo deklaratë nxjerr në pah një anë pozitive të karakterit ish-basketbollistes si një mikesh e mirë dhe besnike e cila e vlerëson dhe është mirënjohëse për  gjithçka që shoqja e saj ka bërë për të. Ajo ka shkruar poshtë videos këto fjalë : “Sonte ka ditëlindjen dashuria jetës sime! The one and only ajo qe rri gjithmonë backstage, por qe i jep drite gjithçkaje përreth saj ! Happy Birthday Bestie ! May God shower you with blessings today and alway.” –thotë Suada

Ish-Missi shqiptar tregon se miqësia e tyre është shumëvjeçare dhe ka nisur që bankat e shkollës. Me sa duket miqësia e tyre i ka rezistuar viteve dhe është  forcuar me kalimin e kohës. Një miqësi e tillë rreth 20-vjeçare është një diçka e rrallë që jo shumë njerëz kanë fatin ta përjetojnë në jetën  e tyre. Në video të dy mikeshat janë duke kënduar  dhe duken shumë të lumtura në shoqërinë e njëra-tjetrës.

ice_screenshot_20170915-231136-1300x1100

Ajo që të bënë përshtypje është se të dyja vajzat janë veshur me veshje verore që do të thotë se kjo është një video e vjetër , e bërë kohë më parë. Me sa duket kjo video është një kujtim i bukur për Suadën, të cilin bukuroshja shqiptare ka vendosur ta ndaj me ndjekësit  e saj në instagram të cilët nuk kanë munguar me komentet dhe urimet e tyre

Si të vishesh si një grua franceze: Tre këshilla për tu mbajtur mend

 

download

Revistat dhe bloge  janë plot me këshilla se si të kesh një  pamjen franceze. Gratë e këtij vendi kanë  shumë elegancë dhe  janë përgjithmonë në krye në lidhje me stilin e tyre të veshjes. Moda franceze mund të jetë misterioze, por nuk është plotësisht e paarritshme.

Ja disa këshilla për tu mbajtur mend:

 

Këshillë për të mbajtur mend : “Përdorni ngjyra neutrale  “

 come-indossare-il-basco

“Thjeshtësia është gjithçka që ju nevojitet,”, tha për The Local, Nicolas Hobbs, një fotograf  i modës në Paris.

 

Ju nuk do të shihni shumë ngjyra të ndritshme në rrugët e Francës. Veshjet me ngjyra të zeza janë imazhi klasik i elegancës franceze, shik ,e bardha, blu, gri janë shumë të popullarizuara.

 

Dhe në qoftë se gratë franceze përdorin  ngjyra të forta, ata kanë tendencë të zgjedhin një ose dy nuanca, tonalitete të afërta dhe  jo kontraste  të forta . Pra vajza dhe zonja mos e ekzagjeroni me ngjyrat .

Këshillë  për të mbajtur: “Thuaj lamtumirë të brendshme pambuku”

 

Pse nuk mund të gjesh ndonjë të brendshme të thjeshtë të pambukut në Francë?

“Sepse gratë franceze thjesht nuk e veshin atë”, tha stilistja franceze Anelle Coetzee .  Ato veshin rroba të buta të përditshme, të bardhë,” tha Coetzee.”Është mënyra me të cilën ne jemi rritur nga nënat dhe gjyshet tona, është diçka që bëjmë për veten tonë, të ndihemi të sigurt dhe mirë , ne jemi gra mbi të gjitha!” tha stilistja franceze Anelle Coetzee për The Local.”

french-style-1-660x400

Këshillë për të mbajtur mend : “Harro trendet e reja “

 

Po, Franca mund të ketë Zaras dhe H & Ms të shesin modën në çdo cep, por themeli i stilit francez ende qëndron në klasikët.

 

“Kam edhe klientë francezë dhe ata kurrë nuk më pyesin për tendencat aktuale ose cilat janë ngjyrat e momentit, por unë i marr ato pyetje shumë nga të huajt, veçanërisht amerikanët”, tha Guinut.

“Gratë franceze nuk janë skllevër të modës, por thjesht ndjekës të stilit. Ata do të shqyrtojnë me kujdes trendët e sezonit të ri dhe do të zgjedhin një ose dy artikuj për të rinovuar pamjen e tyre, duke i dhënë një kthesë të re”, shpjegoi Anélle Coetzee tek The Local.

Pra, vishni gjëra që  ju përshtaten me stilin tuaj dhe mos u fiksoni me tendencat me të reja sepse jo të gjithë mund të duken bukur me to.

 

 

Shprehje fantastike nga legjenda e modes Coco Chanel

moda

#Moda nuk është diçka që ekziston vetëm në veshjet. Moda është në qiell, në rrugë, Moda ka të bëjë me idetë, mënyrën se si jetojmë, çfarë po ndodh.

#Një vajzë duhet të jenë dy gjëra: me klasë  dhe e mrekullueshme .

#Për të qenë e pazëvendësueshme duhet gjithmonë të jeni  ndryshe.

#Moda është arkitekturë: ajo është një çështje me përmasa.

#Luksi  duhet të jetë rehati, përndryshe nuk është luks.

#Moda bëhet për t’u bërë jo i modës.

#E kam  shpikur jetën time, duke marrë të mirëqenë se çdo gjë që unë nuk e pëlqeja do të kishte të kundërtën, të cilat unë do ta doja.

#Disa njerëz mendojnë se luksi është e kundërta e varfërisë. Nuk eshte. Ajo është e kundërta e vulgaritetit.

#Ka njerëz të cilët kanë para dhe njerëz të cilët janë të pasur.

#Gratë kanë qenë gjithmonë ato me të fortat në botë. Burrat janë gjithmonë duke kërkuar nga gratë  një jastëk të vogël për të vënë kokat e tyre .Ata janë gjithmonë të malluar për nënën që i mbante ata si foshnje.

Shprehjet më të bukuar nga njerëzit e famshëm për modën

moda

1-Moda nuk është diçka që ekziston vetëm në veshje. Moda është në qiell, në rrugë, modës ka të bëjë me idetë, mënyrën se si jetojmë, çfarë po ndodh. Coco Chanel

2-Moda është   veshja në bazë të asaj që është në modë. Stili është dicka më shumë , ka të bëj me të qenit vetvetja . Oscar de la Renta

3-Moda zbehet, vetëm stili mbetet i njëjtë. Coco Chanel

4-Ju nuk  e mësoni stilin duke parë  njerëzit në një pistë. Moda ndodh çdo mëngjes kur zgjoheni. Shalom Harloë

5-Nëse vishni rroba që nuk ju përshtaten, ju jeni një viktimë e modës. Ju duhet të veshin rroba që të bëjë që ju duken më të mirë. Vivienne Westwood

6-Unë thjesht  e dua modën. Unë mendoj se ajo shpreh kush je. Lindsay Lohan

7-Që kur kam qenë e vogël , shprehja artistike  e cila përfshinte modën më  ka frymëzuar mua. Kjo është një mënyrë për të komunikuar me  veten. Maria Sharapova

8-Moda duhet të jetë një formë  ikje nga realiteti, dhe jo një formë e burgimit. Alexander McQueen

9- Moda duhet të të jetë eleganc dhe zbavitje. Twiggy

10-Moda është mbi të gjitha lumturi. Është argëtim. Eshte e rëndësishme. Por nuk është ilaç. Donatella Versace

Thëniet më të mira për modën nga Victoria Beckham

 

victoria-beckham

1-Më pëlqen të bëjë më të mirë të asaj që unë kam. Unë nuk jam një supermodele. Unë nuk jam një make up  artiste. Unë jam një grua e vërtetë. Victoria Beckham

2-Unë e dua modën, e dua ndryshimin e  stilit  tim, flokët ,grim time dhe çdo gjë që kam bërë në të kaluarën me  ka bërë mua  ajo që jam tani. Jo gjithkush e pëlqen ate  që bëj, por kur  shoh pas dhe kjo më bën të buzëqesh.  Victoria Beckham

3-E kam dashur gjithmonë  modën që kur isha një fëmijë dhe  përshtatia  uniformat e mia  te shkolles. Victoria Beckham

4-Më pëlqen një burrë që mund të jetë një mik i vërtetë,qe  ka një sens të mirë të humori, një palë këpucë të mira dhe një kartë ari të shëndetshme.  Victoria Beckham

5-Unë jam shumë realiste. Unë i di kufijtë e mi – Unë e di atë fushe  që unë jam e mirë dhe aty ku unë nuk jam e mirë. Victoria Beckham

6-Kur une  kam filluar në modë, çdo gjë duhej të ishte shumë e strukturuar ,e   shtrënguar dhe kontrollin, kurse  tani unë kam arritur në një pikë ku unë mendoj se – unë mund të vesh një gëzof me kapuç të madh, që mund të jetë mjaft i mrekullueshëm. Kjo është një pikë kthese për mua.

Victoria Beckham