Monthly Archives: January 2017

Librat që duhet t’i lexoni të paktën një herë në jetë.

book

1-“Zonja Bovari” nga Gustav Flobert

2-“Lolita” nga Vladimir Nabokov

3-“Të vrasësh zogun përqeshës” nga Haper Lee

4-“Ana Karenina” nga Leo Tolstoy

5-“Alkimisti” – Paolo Koelho

6-“Asgjë e re nga fronti i perëndimit” – Ernest Hemingueji

7-“Njëqind vjet vetmi” – Gabriel Garsia Markez

8-“Për kë bien këmbanat” – Ernest Hemingueji

9-“Xha Gorioi” nga Honore de Balzak

10-“Emri i trëndafilit” nga Umberto Eko

11-“Lufta e Botëve” nga HG Wells

12-”Krenari dhe paragjykim “nga Jane Austen

13- “Një udhëtim në Indi” nga EM Forster

14-“1984” nga Xhorxh Oruell

15-“Krim dhe ndëshkim” nga Fjodor Dostojevski

16-“Kryezoti i Unazave” nga JRR Tolkein

17-“Zhgënjimet e të riut Werther” nga Johan Volfgang von Gëte

18-“Nën rrjetë” nga Iris Murdoch

19-“Emri im është e kuqja” nga Orhan Pamuk

20- “Neveria” nga Zhan Pol Sartri

21-“Jeta: një përdorim manual” nga Georges Perec

22-“Uliksi” nga Xhejms Xhojs

23-“Eugjen Onjegini” nga Aleksandër Pushkin

24- “I huaji” nga Albert Kamy

25-“Procesi” nga Franc Kafka

26-“Nëse në një natë dimri një udhëtar” nga Italo Calvino

27- “Dr Zhivago” nga Boris Pasternak

Advertisements

Ismail Kadare apo Dritëro Agolli

letter

Thënie nga Ismail Kadare

#Njeriu në jetë ka nevoj për një  filxhan shkencë, një  shishe kujdes, dhe një oqean durim. Ismail Kadare

#Dëgjo… është shumë e vështirë të diskutosh në mbretërinë e idiotëve”.  Ismail Kadare

#Të falësh, nuk do të thotë të harrosh Ismail Kadare

#Ne mund të jemi gjithçka, veq një gjë nuk jemi: ajo që kujtoni ju Ismail Kadare

#Gjuha, më mirë se gjithçka tjetër, jep shpesh dritën ose mjerimin e një kohe Ismail Kadare

 

 

Thënie nga Dritëro Agolli

#Nëse njeriu nuk ndien as kënaqësi as dhimbje,
Nuk ndien as gaz, as hidhërim, as shpresë…
Një gjë po jua them me ndershmëri dhe bindje,
Lëreni të vdesë… Dritero Agolli…

 

Ka njerëz që ecin me këmbë,
Ka që me këmbë shtypën;
Ka njerëz që hanë bukë me dhëmbë,
Ka që me dhëmbë mbytën

Ka njerëz që puthen me buzë,
Ka që me buzë peshtyjnë;
Ka njerëz që flasin me gjuhë,
Ka që me gjuhë ndyjnë.

 

Shprehjet më të bukuar nga njerëzit e famshëm për modën

moda

1-Moda nuk është diçka që ekziston vetëm në veshje. Moda është në qiell, në rrugë, modës ka të bëjë me idetë, mënyrën se si jetojmë, çfarë po ndodh. Coco Chanel

2-Moda është   veshja në bazë të asaj që është në modë. Stili është dicka më shumë , ka të bëj me të qenit vetvetja . Oscar de la Renta

3-Moda zbehet, vetëm stili mbetet i njëjtë. Coco Chanel

4-Ju nuk  e mësoni stilin duke parë  njerëzit në një pistë. Moda ndodh çdo mëngjes kur zgjoheni. Shalom Harloë

5-Nëse vishni rroba që nuk ju përshtaten, ju jeni një viktimë e modës. Ju duhet të veshin rroba që të bëjë që ju duken më të mirë. Vivienne Westwood

6-Unë thjesht  e dua modën. Unë mendoj se ajo shpreh kush je. Lindsay Lohan

7-Që kur kam qenë e vogël , shprehja artistike  e cila përfshinte modën më  ka frymëzuar mua. Kjo është një mënyrë për të komunikuar me  veten. Maria Sharapova

8-Moda duhet të jetë një formë  ikje nga realiteti, dhe jo një formë e burgimit. Alexander McQueen

9- Moda duhet të të jetë eleganc dhe zbavitje. Twiggy

10-Moda është mbi të gjitha lumturi. Është argëtim. Eshte e rëndësishme. Por nuk është ilaç. Donatella Versace

Cfarë duhet të bësh që të jesh njeri i suksesshëm

luxury-men

1-Duhet të jesh njeri mendje hapur. Mos gjyko të tjerët dhe prano ide dhe mendime të reja .

2-Bëj komplimente te tjerve. Përgëzoj të tjerët për arritjet që ata kanë në jetë .

3-Mëso  nga njerëzit e tjerë . Nga të gjithë njerëzit që takon  përpiqu të mësosh dicka të re dhe të fitosh eksperienca të reja.

4- Merr pergjegjësi të plotë për gjërat që bën dhe thua. Duhet të jesh sa më i pergjegjshëm për gjërat që bën dhe thua dhe asnjëherë mos fajëso të tjerët për gjërat e tua.

5-Pranoj gabimet e tua.

6- Pranoje veten ashtu sic je. Ti nuk mund të jesh perfekt pasi askush nga ne nuk është . Pranoje veten në tërësi  me të mirat dhe të metat që ke .

7-Mendo pozitivisht .Largoj mendimet negative .

8-Merr inisitativa të reja . Rreziko .Bëjë dicka që nuk e ke bërë më parë .

9-Mos fol keq për të tjërët . Mos  fol mbas shpinës për të tjerët. Mos u merr me thashetheme.

10-Kalo kohë me të tjerët .Bëhu tip i shoqërueshëm. Mos qëndro i izoluar dhe vetëm.

11- Merr vendime shpejt. Ji i vendosur dhe percaktoje shpejt atë që do por mos e ndrysho mendimin tënd shpejt pasi kjo gjë tregon pasiguri.

12-Mëso cdo ditë dicka të re . Përmirësoje veten dhe jetën tënde cdo ditë.

 

15 këshillat të arta për jetën nga filozofia Zen:

zen

Çfarë është  Filozofia Zen?

Zen është një shkollë e budizmit që e  ka origjinën ngë Kina  . Termi Zen rrjedh nga  japonishtja (Chan), e cila i ka rrënjët nga praktika indiane e  meditimit. Shkolla Zen është ndikuar fuqimisht nga Taoizmi dhe u zhvillua si një shkollë e shquar kineze e  budizmit.

Ndërkohë shumë njerëz e konsiderojnë budizmin një fe, shumica praktikuesve  thonë se është “një mënyrë jetese “ose një filozofi e jetës.

Vetë Buddha gjithmonë ka thënë se ai nuk ishte një perëndi, por një njeri si të gjithë njerëzit e tjerë. Të gjithë mund të mësojnë  çfarë ai ka mësuar.

 

15 këshillat për jetën nga filozofia Zen:

1-Sfido frikën tënde .Bëjë gjërat që të frikësojnë më shumë .

2-Hiq  inatin tënd ,është i kotë. Inati të dëmton vetëm ty dhe shëndetin tënd  prandaj përpiqu ta largosh. .

3-Hiq shqetësimet . Largoje nga jeta jote cdo gjë që të sjellë ty shqetësim dhe ankth. Largo nga jeta jote njerëzit negative.

4-Mos e krahaso veten tënde me të tjerët. Bëhu krijues jo krahasues.

5-Bëjë gjërat me zëmër .Vendos zemrën në cdo  gjë që bënë dhe në cdo vendim që merr.

6-Qesh cdo ditë . Mos  kalo asnjë ditë të jetës tënde pa buzëqeshje . Bëje veten tënde të lumtur.

7-Dil jashtë dhe argëtohu. Dil me miqtë dhe shijoje cdo moment.

8-Analizo ndërgjegjen tënde dhe armiqtë . Vetëm ti i di .

9-Mos shfaq  asnjëherë keqardhje për cfarë ka ndodhur. Gjarat janë ashtu sic janë dhe do jenë ashtu si duhet të jenë .Thjesht pranoje situatën ashtu sic është dhe ec përpara.

10-Bëhu krijues. Shprehe veten në mënyrë kreative.

11-Kalo kohë me veten. Merru me veten tënde . Relaksohu dhe kujdesu për veten .

12- Trego gjithmonë të vërtetën . Mos gjënje . Gënjeshtra  rritë stresin dhe prish qetësin tënde të brendshme shpirtërore.

13-Bëni dicka të mirë për të tjerët gjithmonë . Ndihmoj të tjerët gjithmonë pa kërkuar asgjë si shpërblim.

14-Mos u përpiq të jesh dikush që nuk je. Ti je këtu për një arsye . Je unik  .Nuk ke nevojë të jesh dikush tjetër. Ke misionin dhe rrugë tënd . Shioje .

15-Merr një kafshë shtëpiake . Redukton stresin e të bënë më të dashur dhe të përkushtuar.

Thënie fantasike nga Muhammad Ali që mund të ndryshojnë jetën!

muhamed

1-Ai i cili nuk është mjaft i guximshëm për të rrezikuar, nuk do të arrijë asgjë në jetë.

 

2-Kampionet nuk bëhen në palestër. Kampionet bëhen nga ajo që ata  kanë brenda vetës: nga dëshira, ëndrra, vizioni. Kampionet duhet të kenë qëndrueshmërinë e minutës së fundit, duhet të jetë të shpejtë, duhet të kenë shkathtësi dhe vullnet. Por, vullneti duhet të jetë më i fortë se shkathtësia.

3-Jetoje çdo dite sikur të ishte e fundit, sepse një ditë do të kesh të drejtë.

 

4-Unë jam më i madhi, më i madhe që ka jetuar ndonjëherë. Nuk e kam asnjë shenjë në fytyre.

 

5-Nëse ndonjëherë ëndërroni të me rrihni mua, më mirë zgjohuni dhe kërkoni falje.

 

6-Unë nuk jam më i madhi; unë jam dy herë ma i madhi. Unë jo vetëm që i sulmoj ata, unë edhe fitoj.

 

7-Është shumë e vështirë të përulesh, kur jeni aq i madh sa jam unë.

 

8-Nëse mendja ime është e bindur, dhe zemra ime beson, atëherë mund t’ia dal.

 

9-E kam  urryer çdo minutë të stërvitjes , por kam thënë: “Mos u dorëzo. Vuaj tani që të jetosh  pjesën tjetër të jetës tënde si një kampion. ”

 

10- Thashë se unë isha “Më i  madhi,” unë kurrë nuk thashë se  unë isha më i mençuri!

Këshilla për një jetë të shëndetshme dhe të lumtur..

dog

 

1- Flini gjumë mjaftueshëm . Ju duhen maksimumi 8 orë gjumë  për të qenë energjik dhe i freskët  gjatë  ditës . Gjumi është shumë i rëndësishëm për shëndetin tuaj dhe është dicka e nevojshme për funksionimin e mirë të trurit dhe trupit tuaj  .

2- Hani sa më shumë fruta dhe zarzavate . Eleminoni ushqimet e konservuara ,me shumë yndyrë ose fast food. Pini sa më shumë lëngje .Ujë është shumë i nevojshëm për trupin tuaj. Ai hidraton trupin tuaj dhe  lufton dhe plakien . Ushqehuni sa më mirë me ushqime të kontrolluara dhe të shëndetshme.

3-Bëni të paktën 30 minuta ecje në natyrë  në ditë .Ecia  përmirëson metabolizmin tonë ,tonifikon trupin dhe lufton stresin .Dalja në natyrë  përmirëson mushkëritë tuaja ,jep paqe dhe qetësi trupit dhe lufton stresin dhe depresionin .

4-Bëjë të paktën 30 minuta  ushtrime fizike në ditë .Mund të zgjedhësh të shkosh në një  palestër por nëse nuk ke mundësi ekonomike ose kohë mund të  ushtrohesh edhe në kushte shtëpie .Mjafton të bësh disa ushrime të thjeshta gjimnastikore ose nëse do një trup më të tonifikuat mund të ndjekësh programe të ndryshme në youtube.

5- Relaksohuni .Dedikoi vetes të paktën një orë në ditë për t’u relaksuar . Mund të zgjedhësh të lexosh një libër . Të  clodhesh duke dëgjuar një muzikë që të pëlqen ose  mund të praktikosh joga ose meditim . Secili nga nga ne ka një teknik të vetën për tu relaksuar . Disa pëlqejnë të pikturojnë ,disa të lexojnë ,të tjerët të meditojnë , disa pëlqejnë të dëgjojnë muzikë ose të luajnë një vegël muzikore , të tjerë të shkruajnë dicka ,të tjerë të shohin filmin e tyre të preferuar . Jeni të lirë të bëni  cfarë të doni  e rëndësishme është të jeni të fokusuar tek vetja dhe të merreni një orë në ditë me atë që ju bënë me të vërtet të ndiheni i lirë dhe i lumtur .

6- Fokusohu tek gjërat positive që keni në jetën tuaj . Jetoj ditët një nga një dhe mos u mbingarkoni me probleme dhe punë më shumë nga cfarë mund të bëni ose përballoni  .  Merrni frymë dhe kujtoni se dita është vetëm 24 orë dhe jo gjithcka mund të bëhet brenda ditës . Cdo problem do kohën e vetë  të zgjidhjes dhe disa gjëra duhet thjeshtë t’i lini të zgjidhen vetë .

7- Komunikoni sa më shumë me miqtë dhe njerzit që iu rrethojnë .Do të reduktoj stresin dhe  do të mësoni shumë gjëra të reja.  Pranoj të tjerët ashtu sic janë dhe mos u përpiqni t’i ndryshoni  ata . Buzëqesh sa më shumë dhe tregohu i sjellshëm dhe i dashur me të tjerët .Pozitiviteti permirëson jetën dhe shëndetin tënd por  gjithashtu trasmeton   pozitivitet  tek të tjerët .

 

Si të forcosh besimin tek vetja ?

confident-woman

Këto janë disa këshilla se si të ndihesh më mirë me veten dhe të kesh më shumë besim tek vetja :

1-Fokusohu tek vetja. Mos u merr me të tjerët .Fokusohu tek objektivat dhe ambiciet e tua dhe mos mendo per asgjë tjetër.

2-Relaksohu . Merr frymë . Mos u lodhë duke u marrë me gjëra të vogla . Mos lejo që gjërat e vogla të ndryshojnë humorin tëndë.

3-Mos u anko . Mos mendo gjithmonë gjëra negative për  veten dhe të tjerët . Problemet e tua janë kalimtare …kështu që mos fol me miqtë e tu shumë gjatë duke u ankuar se sa keq po shkojnë gjërat.

4-Duaje dhe respektoje veten tënde .  Pranoje veten ashtu si je . Askush nuk është perfekt .Të gjithë njerëzit kanë vlerat dhe veset e tyre . Bëj  paqe me veten .

5-Bëj gjërat që të pëlqejnë . Bëj  gjërat që të frymëzojnë dhe të bëjnë të ndihesh mirë . Merru me talentet  dhe pasionet e tua. Bëje veten tënde të lumtur.

6-Shijo momentin . Jeto jetën tënde. Jetoj castin dhe  mos u shqetëso per të shkuarën apo të ardhmen . Jepi lumturi momenteve  të tua dhe vlerso cdo gjë që ke në jetën tënde.

Thëniet më të mira për modën nga Victoria Beckham

 

victoria-beckham

1-Më pëlqen të bëjë më të mirë të asaj që unë kam. Unë nuk jam një supermodele. Unë nuk jam një make up  artiste. Unë jam një grua e vërtetë. Victoria Beckham

2-Unë e dua modën, e dua ndryshimin e  stilit  tim, flokët ,grim time dhe çdo gjë që kam bërë në të kaluarën me  ka bërë mua  ajo që jam tani. Jo gjithkush e pëlqen ate  që bëj, por kur  shoh pas dhe kjo më bën të buzëqesh.  Victoria Beckham

3-E kam dashur gjithmonë  modën që kur isha një fëmijë dhe  përshtatia  uniformat e mia  te shkolles. Victoria Beckham

4-Më pëlqen një burrë që mund të jetë një mik i vërtetë,qe  ka një sens të mirë të humori, një palë këpucë të mira dhe një kartë ari të shëndetshme.  Victoria Beckham

5-Unë jam shumë realiste. Unë i di kufijtë e mi – Unë e di atë fushe  që unë jam e mirë dhe aty ku unë nuk jam e mirë. Victoria Beckham

6-Kur une  kam filluar në modë, çdo gjë duhej të ishte shumë e strukturuar ,e   shtrënguar dhe kontrollin, kurse  tani unë kam arritur në një pikë ku unë mendoj se – unë mund të vesh një gëzof me kapuç të madh, që mund të jetë mjaft i mrekullueshëm. Kjo është një pikë kthese për mua.

Victoria Beckham

Mendimet që ti ke pecaktojnë rrjedhën e jetës tënde…

mendime-pozitive

Është shumë e rëndësishme që të jesh një njeri pozitiv. Një person i qeshur dhe optimist përballon cdo situate me të cilën haset në jetë . Jeta është shumë e shkurtër për ta kaluar me mërzitje ,urrejtje , zili ,xhelozi ,pesimizëm  dhe ankesa. Është thelbësore për shëndetin tënd  fizik dhe mendor që të jesh një individ optimist  dhe entuziast . Nga entuziazmi  vijnë gjërat e  bukura dhe të mëdha.  Nëse mban një  qendrim pozitiv ndaj problemeve  ato nuk të prekin personalisht dhe shpesh ato zhduken vetvetiu.


Ti je i aftë të mendosh pozitivisht dhe negativisht . Zgjedhja është  e jotja.  Pozitiviteti sjell pozitivitetin. Nëse ti lejon problemet të kalojnë pa të prekur ti je një person me një forcë shumë të madhe shpirtërore .Se si reagon ndaj problemeve dhe sfidave që ke në jetë tregon personalitetin dhe karakterin tënd . Një njeri me karakter të fortë di t’i jap zgjidhje problemeve  në mënyrë të shpejtë dhe efikase . Ai  i merr problemet si dicka normale dhe të domosdoshme në jetën e tij. Ai di të përballoj  sfidat e jetës me optimizëm dhe kurajo.


Kur mendja është e kthjellët dhe  e qetë edhe vendimet që ne marrim  janë të vlefshme . Një mendje  e kthjellët  arsyeton në mënyrë racionale  dhe të saktë. Ajo i analizon  gjërat dhe jep përgjigjen  e duhur në cdo rrethanë . Mendimet që ti ke pecaktojnë  rrjedhën e jetës tënde.  Fillo të kontrollosh mendimet e tua. Merr kontrollin  e mendjes tënd.

Arjola. A